Rovnou na obsah Rovnou na menu
Menu
Základní škola a Mateřská škola Loučovice
header-bg
ZŠ a MŠ Loučovice
Mapa webu
rozšířené vyhledávání

Vítejte na našich nových webových stránkách!

bg-1 bg-2

Exkurze na FARMU Malonty

z.v.

Exkurze na FARMU Malonty, která se zabývá ekologickým a udržitelným hospodařením.

z.v.

Dne 20. 5. proběhla pro žáky 2. stupně praktické třídy a vybrané děti ze 6., 7. a 8. třídy ZŠ Loučovice exkurze na FARMU Malonty, která se zabývá ekologickým a udržitelným hospodařením. FARMA Malonty vznikla v roce 1994 z bývalých státních statků. Dnes hospodaří na bezmála dvou tisících hektarech v podhůří Novohradských hor. Společnost se skládá z několika buněk. Dvě základní jsou Rostlinka a Chov zvířat. Hlavním úkolem Rostlinky je zabezpečit dostatek kvalitního krmení pro vlastní zvířata – senáže, seno a obilí. Na prodej se pěstuje hlavně žito, pšenice, špalda, oves a pohanka. Nepoužívají se minerální hnojiva a pesticidy. V Chovu zvířat je nejvýznamnějším provozem chov dojnic na farmě v Meziříčí, kterou jsme si s krásným výkladem měli možnost celou projít. Původní holštýnské plemeno je křížením postupně převáděno na českou červenou straku, která je pro ekologický chov vhodnější. Přes 300 krav se v létě pase v širokém okolí farmy, v zimě využívají nejbližší pastviny jako výběh. Zvířata jsou převážně krmena trávou, senáží a senem, telátka jsou chována ve skupinách a krmena mlékem, zvířata zde nejsou odrohovávána, léky nejsou podávány z preventivních důvodů.

Mimo jiné jsme se dozvěděli, že krávy jsou také nesmírně inteligentní zvířata. K problémům se staví čelem a mají dobrý pocit z překonání překážky. Další úchvatnou schopností je jejich paměť. Rozumí vztahu příčiny a následku a učí se od ostatních. Dokáží si zapamatovat lidskou tvář a vyhýbají se těm, kteří jim ublížili. Co se naučily, to nezapomenou. Emocionální život krav je velmi pestrý. Zažívají širokou škálu pocitů, jako je strach či úzkost, bojí se o budoucnost a také jsou schopné cítit štěstí. Krávy jsou i velmi pozorné matky. Když dojde ke smrti jejich telátka, viditelně truchlí a trápí se. Dokonce umějí plakat. Jsou schopné vycítit smrt a za svůj život bojovat. Kromě hlasitých hovorů vedou  i nonverbální komunikaci. Svou roli při ní hraje výraz obličeje i pozice těla. Mají sociální hierarchii mezi členy stáda. Je zde typicky jedna kráva, která je „šéf“ a určuje chování svých přívrženců. Je velmi zajímavé, že různobarevné skvrny holštýnského skotu jsou něco jako otisk prstu u lidí. Žádné dvě krávy nemají na svém těle přesně stejný vzor.

Za dopravu našich dětí na tuto vydařenou akci opět děkujeme SDH Malonty a SDH Loučovice. Exkurze na Farmě Malonty byla pro děti ve výuce velice zajímavým zpestřením. Velké poděkovaní za skvěle podaný výklad a velmi trpělivé odpovídaní na všemožné dotazy dětí patří především slečně zootechničce Barboře Bílkové. Děkujeme také panu agronomovi Adamu Janošťákovi a panu řediteli Farmy Malonty Martinu Všechovskému, že nám tuto návštěvu umožnili.

Přejeme mnoho úspěchů a těšíme se na viděnou zase někdy příště. 

 

z.v.

z.v.

z.v.

z.v.

z.v.

z.v.

 

Datum vložení: 27. 5. 2024 6:00
Datum poslední aktualizace: 27. 5. 2024 8:18
Autor: Mgr. Zuzana Václavíková

Škola online

Školní knihovna

Aktuální počasí

dnes, středa 19. 6. 2024
slabý déšť 24 °C 14 °C
čtvrtek 20. 6. déšť 28/11 °C
pátek 21. 6. slabý déšť 21/15 °C
sobota 22. 6. prudký déšť 27/11 °C

Mobilní aplikace

Aktuální informace od nás
Přímo ve vašem telefonu
Více o aplikaci
Stáhněte si naši mobilní aplikaci na